Δευτέρα 28 Οκτωβρίου 2013

Δε βόλεψε κανέναν...

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το ντέρμπι της πόλης μεταξύ Α.Ο.Κάστωρ και Α.Γ.Σ.Καστοριάς στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ' Εθνικής-Ερασιτεχνικής.
Σε ένα κατάμεστο γήπεδο της Χλόης (πάνω απο 600 άτομα) οι δύο ομάδες προσέφεραν πολύ φτωχό θέαμα απογοητεύοντας όποιον φίλαθλο επέλεξε να περάσει το ηλιόλουστο απόγευμα της Κυριακής στο γήπεδο της Χλόης. Ένα παιχνίδι που κυρίαρχο στοιχείο του ήταν το πάθος και η δύναμη,ένα παιχνίδι κέντρου και πολλών λαθών,ένα παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις με το τελικό αποτελέσμα να μην επωφελεί καμία ομάδα και κυρίως αυτή του Α.Ο.Κάστωρ, αφού παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα
Ο αγώνας ξεκίνησε με ένα παιχνίδι αναγνώρισης και από τις δύο ομάδες και οι ελάχιστες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου κατάφεραν και υπνώτισαν τον κόσμο στις κερκίδες. Ενα πρώτο ημίχρονο στο οποίο ο Α.Γ.Σ.Καστοριάς ήταν ανώτερος, είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και σωστή ανάπτυξη, απειλώντας κυρίως με σουτ έξω από την περιοχή. Ο Α.Ο.Κάστωρ στο πρώτο ημίχρονο περιορίστηκε αρκετά στη μεσαία γραμμή, είχε κυρίως παθητικό ρόλο και τα πολλά λάθη σε άμυνα και κέντρο δεν του επέτρεψαν να φανεί απειλητικός στην εστία του Μουρζίδη.Στο δεύτερο ημιχρόνο η κατάσταση δεν άλλαξε και πολύ.Ο Α.Ο.Κάστωρ ανέβασε τον ρυθμό του,κατάφερε κατά διαστήματα να ελέγξει το κέντρο και να περιορίσει τα λάθη του κυρίως στις πάσες,αναπτύσσοντας το επιθετικό του παιχνίδι σωστά, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά παρά μόνο σε κάποιες στημένες φάσεις. Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Κ.Κορμαρή επηρεάστηκε αρκετά από τους τραυματισμό-αναγκαστική αλλαγή του Αλεξανδρίδη στο 52ο λεπτό και του Κεφαλά στο 67ο λεπτό,αλλάζοντας λίγο τα σχέδια του.Οι πολύ καλές ευκαιρίες όμως για γκολ στο δεύτερο ημίχρονο ανήκουν και πάλι στους παίκτες του Α.Γ.Σ.Κάστοριάς ,αφού και το σουτ του Βελλίδη στο 62ο λεπτό κατέληξε ελάχιστα έξω από το δοκάρι,αλλα και στην κλασικότερη ευκαιρία του αγώνα,η κεφαλιά του Αναγνωστόπουλου κατέληξε στο δοκάρι,ύστερα από σωτήρια επέμβαση του Κοσμίδη.
Το τελικό αποτέλεσμα σκόρπισε απογοήτευση και στις δύο ομάδες,αφού για την ομάδα του Α.Ο.Κάστωρ ήταν ένα οριακό παιχνίδι για να κατακτήσουν την πρώτη τους νίκη, αλλά και για τους παίκτες του Α.Γ.Σ.Καστοριάς που τους μένει η πικρία που δε κατάφεραν να κερδίσουν ένα παιχνίδι που είχαν την ευκαιρία να το κάνουν. Μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για ένα ντέρμπι της πόλης και η νίκη θα είχε και τεράστια ψυχολογική σημασία και για τους δύο για τη δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος με το τελικό αποτέλεσμα όμως να κρίνεται δίκαιο.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

Α.Ο.ΚΑΣΤΩΡ : ΚΟΣΜΙΔΗΣ, ΚΑΡΑΝΑΣΙΟΣ (62ο λεπτό ΜΗΛΙΑΤΗΣ), ΜΠΟΡΟΖΗΣ (52ο λεπτό ΤΑΣΙΟΣ), ΜΠΑΚΙΡΤΖΗΣ, ΜΗΝΟΣ, ΤΣΟΥΚΛΗΣ, ΤΖΙΩΤΖΗΣ, ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ, ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ ΓΟΥΙΛ., ΚΑΛΥΒΑΣ, ΓΚΟΥΡΛΙΑΣ (57ο λεπτό ΤΡΑΝΤΑΣ)

Α.Γ.Σ.ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ : ΜΟΥΡΖΙΔΗΣ, ΣΑΒΒΑΪΔΗΣ, ΤΑΝΤΣΗΣ, ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΕΦΑΛΑΣ (67ο λεπτο ΣΟΛΟΜΩΝΙΔΗΣ), POPZAFIROV, ΒΕΛΛΙΔΗΣ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΔΗΣ (52ο λεπτό ΚΟΥΡΤΙΔΗΣ), ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΑΝΤΖΑΝΑΣ (84ο λεπτό ΓΑΝΟΛΗΣ)

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
7΄: Ωραίο σουτ του Αλεξανδρίδη έξω από την περιοχή.Λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κοσμίδη
9΄: Ωραίο σουτ του Καλύβα έξω από την περιοχή, μπλοκάρει εύκολα ο Μουρζίδης
20΄: Ωραία πάσα του Αλεξανδρίδη στον Κεφαλά με τον τελευταίο να πιάνει ωραίο σουτ στο ύψος την μεγάλης περιοχής.Μπλοκάρει εύκολα ο Κοσμίδης
27΄: Μετά απο διώξιμο του Παναγιωτίδη ο Τσούκλης κοντρολάρει υπέροχα και το δυνατό,ξερό σουτ από τα τριάντα μέτρα καταλήγει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Μουρζίδη
37΄: Τρομερό σουτ του Βελλίδη έξω από την περιοχή.Πέφτει στην αριστερή του γωνία ο Κοσμίδης και στέλνει την μπάλα σε κόρνερ
41΄: Ωραίο σουτ και πάλι από τον Βελλίδη από την ίδια θέση. Λίγο πάνω από το οριζόντιο του Κοσμίδη
45΄: Ωραία σέντρα του Μαντζάνα,πρώτη κεφαλιά του Παναγιωτίδη άστοχη, στην επαναφορά κεφαλιά του Τάντση βρίσκει στους αμυντικούς και κόρνερ.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

49΄: Κίτρινη κάρτα στον Τσούκλη για σκληρό μαρκάρισμα
59΄: Ωραίο σουτ του Παπαδόπουλου έξω από την περιοχή. Η μπάλα καταλήγει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κοσμίδη
62΄: Μετά από λάθος της άμυνας ο Μαντζάνας από τα αριστερά σπάει υπέροχα την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, αλλά το ωραίο σουτ του Βελλίδη καταλήγει ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κοσμίδη
69΄: Εκτέλεση κόρνερ από τον Τσούκλη. Η μπάλα πηγαίνει προς τα δίχτυα απευθείας , αλλά ο Μουρζίδης διώχνει με υπερένταση
70΄: Κίτρινη κάρτα στον Καλύβα για σκληρό μαρκάρισμα
72΄: Εκτέλεση φάουλ του Βελλίδη. Προβολή του Αναγνωστόπουλου με την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κοσμίδη
78΄: Ωραία ενέργεια του Μαντζάνα, "χορεύει" δύο αμυντικούς, αλλά το σουτ που επιχειρεί στο ύψος της περιοχής καταλήγει λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κοσμίδη
80΄: Ωραία πάσα του Τσούκλη στα αριστερά στον Καλύβα. Ωραία ατομική προσπάθεια του τελευταίο με το σουτ του να καταλήγει πολλά μέτρα μακρυά από την εστία του Μουρζίδη
82΄: Κίτρινη κάρτα σε Μπακιρτζή και  Popzafirov για σκλήρό μαρκάρισμα και στους δύο
83΄: Η φάση του αγώνα. Μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου, ο Αναγνωστόπουλος πιάνει ωραία κεφαλία στο ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα μετά από σωτήρια επέμβαση του Κοσμίδη καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι και έπειτα διώχνει η άμυνα μακριά από την εστία.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΠΕΤΡΟΣ ΤΣΟΥΚΛΗΣ:Πρόκειται για ένα αποτέλεσμα που δεν βοηθάει καμία ομάδα. Το παιχνίδι εξελίχθηκε με τέτοιο τρόπο που δεν ωφέλησε καμία ομάδα.Περισσότερο για τη δική μου ομάδα που χρειαζόμασταν τους βαθμούς της νίκης. Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι με λίγες φάσεις και το αποτέλεσμα αυτό μας φέρνει σε πιο δύσκολη θέση στον βαθμολογικό πίνακα. Θα πρέπει την άλλη Κυριακή να κερδίσουμε πάση θυσία στην Κέρκυρα τον Όλυμπο. Δεν έχουμε κανει ακόμα νίκη και αυτό έχει αντίκτυπο στη θέση που έχουμε στην κατηγορία. Έχουμε ιδιαίτερο πρόβλημα φέτος στο σκοράρισμα και αυτό φαίνεται σε όλα τα παιχνίδια που έχουμε παίξει μέχρι τώρα. Αν θέλουμε να κάνουμε κάτι ουσιώδες στην κατηγορία θα πρέπει να κερδίσουμε την επόμενη Κυριακή, γιατί οι αγωνιστικές περνάνε και είμαστε στις τρεις τελευταίες θέσεις. Είναι δύσκολη η κατάσταση,θα πρέπει όμως να συνεχίσουμε,να μην τα παρατήσουμε,να κάνουμε το διπλό και να βελτιωθεί η ψυχολογία μας που παίζει σημαντικό ρόλο σε αυτές τις κατηγορίες.

ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΡΜΑΡΗΣ: Το ισόπαλο αποτέλεσμα δεν μας ικανοποιεί, αλλά η εμφάνιση της ομάδας σε γενικές γραμμές μας άφησε ικανοποιημένους. Παίξαμε ορθόδοξο και ορθολογικό ποδόσφαιρο. Με σχέδιο και σωστή ανάπτυξη. Είχαμε την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και αμυντικά δεν κινδυνέψαμε σχεδόν καθόλου. Δημιουργήσαμε φάσεις, αλλά αυτό που μας έλειψε ήταν το γκολ. Είχαμε και δύο αναγκαστικές αλλαγές σε κρίσιμα χρονικά σημεία του αγώνα, ωστόσο το 0:0 δεν με αφήνει ικανοποιημένο. Το παιχνίδι όμως έχει τελειώσει και από αυτή την στιγμή προετοιμαζόμαστε για το επόμενο που είναι εξίσου σημαντικό.
Σε ερώτηση για το πόσο επηρρέασε την ομάδα η φυγή του Τσαμασλίδη και του Παπαδόπουλου λίγες ώρες πριν τον αγώνα ο κ.Κορμαρής απάντησε: "Δεν επηρρέασε καθόλου τα παιδιά το γεγονός αυτό.Είναι αγαπημένοι μεταξύ τους και η ομάδα από τότε που ήρθαμε εδώ λειτουργεί σε σωστά πλαίσια.Βάλαμε μία σειρά και μία τάξη έτσι ώστε να λειτουργεί η Καστοριά αντάξια του ονόματός της και της ιστορίας της. Το θέμα με τους δύο παίκτες είναι διοικητικό και θα τοποθετηθεί ο πρόεδρος. Εμείς τους παίκτες τους χρειαζόμασταν, αλλά πάνω από όλα είναι η Καστοριά και μόνο η Καστοριά. Όλοι οι υπόλοιποι βρισκόμαστε από κάτω της. Ότι γίνεται, γίνεται με γνωμονα το καλό της ομάδας. Για το επόμενο παιχνίδι μπορώ να πώ ότι είναι ένα δύσκολο παιχνίδι μιας και όλες οι ομάδες φέτος είναι ένας γρίφος και κανένα αποτέλεσμα δεν πρέπει να μας εκπλήσσει.Η όμάδα όσο περνάει ο καιρός αποκτά σιγά-σιγά αγωνιστική ταυτότητα και συνοχή. Θα βελτιωθούμε κι άλλο και ελπίζω να δικαιωθούμε μέσα από τα αποτελέσματα".