Δευτέρα 21 Οκτωβρίου 2013

Ήττα με μέτρια εμφάνιση...Χαρακτήρα τελικού πλέον το ντέμπι με την Καστοριά...

Άλλη μία ήττα για την ομάδα του Α.Ο.Κάστωρα,αυτή την φορά στην έδρα του Οδυσσέα Κορδελιού με 1:0.
Το τελικό σκορ αφήνει μία τεράστια πίκρα στο συγκρότημα του Π.Τσούκλη αν αναλογιστεί κανείς ότι η ομάδα είχε δύο πολύ καλά ξεσπάσματα διαρκείας,ένα σε κάθε ημίχρονο. Δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά και η έλλειψη ψυχραιμίας στην τελική προσπάθεια και η ατυχία (στη φάση που η σέντρα σουτ του Καλύβα καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι) στέρησαν στην ομάδα την επιστροφή με ένα θετικό αποτέλεσμα στις αποσκευές. Η όμάδα του Οδυσσέα Κορδελιού αποτελούμενη από κυρίως νεαρούς ποδοσφαιριστές,με πολά τρεξίματα σε όλες τις θέσεις, αλλά και ιδιαίτερο δυναμισμό κατάφερε και αυτή με την σειρά της να κάνει ευκαιρίες για γκολ, κυρίως όμως στο δεύτερο ημίχρονο,όταν και η ομάδα του Α.Ο.Κάστωρ ανέβηκε επιθετικά και δόθηκε χώρος για αντεπιθέσεις. Όλα αυτά βέβαια περνάνε σε δεύτερη μοίρα, αφού αρνητικός πρωταγωνιστής του γηπέδου ήταν ο πρώτος βοηθός κ.Γούτας ο οποίος στη φάση του γκολ δεν σήκωσε το σημαιάκι για offside,μιας και ο Καραχαλίδης ήταν τουλάχιστον ένα μέτρο μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό του Α.Ο.Κάστωρ. Να σημειωθεί ότι μετά το τέλος του παιχνιδιού ο κ.Γούτας ζήτησε συγγνώμη για την ενέργειά του αυτή που ουσιαστικά καθόρησε και το τελικό αποτέλεσμα, αλλά κυρίως το ότι αντικατέστησε δύο μέρες πριν το παιχνίδι τον κ.Πεντζερετζή που δήλωσε κώλυμα για τον συγκεκριμένο αγώνα. Το τελικό αποτέλεσμα βέβαια μετράει και πλέον η ομάδα βρίσκεται στα χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας εν όψει του δύσκολου αγώνα την επόμενη Κυριακή στην έδρα της με την συμπολίτισσα Καστοριά και η νίκη στο συγκεκριμένο αγώνα αποτελέι μονόδρομο. Στο ταξίδι της επιστροφής η διάθεση για κουβέντα δεν υπήρχε,ενώ λίγα λεπτά μετά το τέλος του αγώνα ακολούθησε και μία μικρή ομιλία του κ.Σταύρου Μπαχαδέρογλου με τους παίκτες για μία προσπάθεια να διορθωθεί το κακό κλίμα που επικρατεί στην ομάδα και να παρουσιαστεί έτοιμη αγωνιστικά και ψυχολογικά στο ερχόμενο ντέρμπι της πόλης.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
Οδυσσέας Κορδελιού : Παπαϊωάννου, Νικολαΐδης (18oλεπτό Σαλακίδης), Κότσαρης, Αντωνιάδης, Κομνηνάκης, Κουτσίδης, Ευθυμιάδης, Μπέλλης, Καραχαλίδης, Βιλανάκης Αγγ., Παπαδόπουλος (56ο λεπτό Ταουσάνης)

Α.Ο.Κάστωρ : Κοσμίδης, Μίνος, Μπακιρτζής, Τράντας, Γκούρλιας (72ο λεπτό Δινάδης), Μηλιάτης, Μαντζάνας (46ο λεπτό Αντωνιάδης Γουίλ.), Τσούκλης, Τάσιος (52ο λεπτό Μπορόζης), Καλύβας, Τζιώτζης

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
8΄: Λάθος επιστροφή του Μπακιρτζή στον Γκούρλια, η μπάλα βρίσκει στα πόδια του Παπαδόπουλου, αλλά ο Κοσμίδης αντιλαμβάνεται την εξέλιξη της φάσης και βγαίνει από την εστία του και διώχνει σωτήρια
10΄: Τρομερό σουτ του Βιλανάκη αρκετά έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κοσμίδη
16΄: Ωραία συνεργασία Καλύβα,Τζιώτζη και Μηλιάτη στην μεγάλη περιοχή με τον τελευταίο να πασάρει στον ερχόμενο από δεξιά Τάσιο, ο οποίος μόνος του από δύσκολη όμως θέση σουτάρει με την μπάλα να καταλήγει πολλά μέτρα μακρυά από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παπαϊωάννου.
26΄: Αδύναμο σουτ του Καλύβα από τα αριστερά. Εύκολα μπλοκάρει ο Παπαϊωάννου.
28΄: Ωραία σέντρα-σουτ του Μπέλλη,βάζει την προβολή ο Καραχαλίδης.Ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κοσμίδη
31΄: Ωραία ενέργεια του Καλύβα από τα αριστερά, ωραία πάσα στον Τζιώτζη στο ύψος του πέναλτι, αλλά το σουτ που επιχειρεί αρκετά αδύναμο για να ανησυχίσει τον Παπαϊωάννου.
33΄: ΓΚΟΟΟΛ!!! 1:0. Μετά από κόντρες στην μικρή περιοχή ο Καραχαλίδης μόνος του στην μικρή περιοχή,αλλά και σε προφανής θέση offside δεν δυσκολεύεται να κάνει το 1:0
42΄: Ωραίο σουτ του Κότσαρη από τα εικοσιπέντε μέτρα. Λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κοσμίδη.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

50΄: Ωραία σέντρα-σουτ του Καλύβα από τα δεξιά.Η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά και καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαϊωάννου και άουτ.
52΄: Κίτρινη κάρτα στον Μπέλλη για σκληρό μαρκάρισμα
54΄: Μετά από ωραία ατομική προσπάθεια ο Τζιώτζης σουτάρει έξω από την περιοχή αλλά το σουτ του καταλήγει πολλά μέτρα μακρυά από την εστία των γηπεδούχων
62΄: Ωραία εκτέλεση φάουλ του Τζιώτζη,αλλά κάνένας παίκτης του Κάστορα δεν κατάφερε να βάλει την προβολή στην πορεία της μπάλας και έτσι αυτή καταλήγει στα χέρια του Παπαϊωάννου.
67΄: Ωραίο σέντρα του Τράντα από τα αριστερά με την μπάλα να κυλάει παράλληλα με την γραμμή της εστίας και ο ερχόμενος Aντωνιάδης  Γουίλ. δεν κατάφερε να την στείλει στα δίχτυα.
74΄: Ωραία σέντρα του Ευθυμιάδη από τα δεξιά και ο ερχόμενοσ Κότσαρης πιάνει ένα δυνατό μονοκόματο σουτ,αλλά η μπάλα καταλήγει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κοσμίδη
75΄: Κίτρινη στον Κότσαρη για σκλητό μαρκάρισμα στον Τζιώτζη
76΄: Ωραία εκτέλεση φάουλ του Τσούκλη,κεφαλιά από τον Δινάδη με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παπαϊωάννου.
78΄: Τρομερή σέντρα του Σαλακίδη από τα δεξιά και ο Καραχαλίδης μόνος του με την εστία από το ένα μέτρο στέλνει την μπάλα με κεφαλιά άουτ
79΄: Ωραία σέντρα του Δινάδη,γυριστή κεφαλιά του Καλύβα που ξέφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά ο Παπαϊωάννου μπλοκάρει εύκολα.
82΄: Κεφαλιά του Μίνου από μπαλιά της άμυνας. ο Αντωνιάδης Γουίλ. δεν είναι offside, αλλά ο Παπαϊωάννου έχει βγει γρήγορα από την εστία του και διώχνει σωτήρια
87΄: Κίτρινή κάρτα στον Μίνο για διαμαρτυρία. Στην εξέλιξη της φάσης ωραία εκτέλεση φάουλ του Κότσαρη με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κοσμίδη
88΄: Κίτρινη κάρτα στον Δινάδη για σκληρό μαρκάρισμα
92΄: Κίτρινη κάρτα στον Σαλακίδη για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπακιρτζή
93΄: Ωραία εκτέλεση φάουλ του Τζιώτζη, γυριστή κεφαλιά του Καλύβα στο ύψος της μεγάλης περιοχής.Η μπάλα καταλήγει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παπαϊωάννου.