Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου 2013

"Λευκή" ισοπαλία σε λασπωμένο φόντο...

Ήταν από την αρχή της εβδομάδας αγώνας οριακός.Αγώνας δίχως άυριο.Αγώνας που μόνο ένα αποτέλεσμα υπήρχε στο μυαλό των παικτών και για αυτό το αποτέλεσμα μπήκαν και αγωνίστηκαν
οι παίκτες του Α.Ο.Κάστωρ στο πραγματικά άθλιο αγωνιστικό χώρο του γηπέδου του Πυρσού Γρεβενών. Ο αγώνας από την προθέρμανση των παικτών μάλιστα φάνηκε ότι θα ήταν σκληρός και τους αν κάποια ομάδα θα έπερνε την νίκη θα ήταν αυτή που θα κατάφερνε να σκοράρει πρώτη.Κάτι τέτοιο βέβαια δεν έγινε αφού καμία από τις λιγοστές φάσεις δεν μεταφράστηκε σε γκολ και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα του ομίλου απομάκρυνε κι άλλο τους φιλοξενούμενους από τις ομάδες που κυνηγούν στον δύσκολο αγώνα που κάνουν για την παραμονή τους στην Γ΄ Εθνική - Ερασιτεχνική. Το παιχνίδι σαφέστατα δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας και αυτό φαίνεται αν αναλογιστεί κανείς ότι η κάθε ομάδα είχε από μία κλασσική ευκαιρία για να σκοράρει σε κάθε ημίχρονο. Το τελικό σκορ αφήνει γεύση απογοήτευσης και στις δύο ομάδες και κυρίως στους παίκτες του Α.Ο.Κάστωρ αφου για αυτούς το παιχνίδι είχε χαρακτήρα τελικού. Αποτέλεσμα βέβαια που κρίνεται πέρα ως πέρα δίκαιο με βάση την εικόνα που παρουσίασαν και οι δύο ομάδες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τον Α.Ο.Κάστωρ να συνεχίζει να έχει πρόβλημα στην επιθετική του γραμμή και ιδιαίτερα στο σκοράρισμα φτάνοντας έτσι τους 3 βαθμούς μετά και την τρίτη λευκή ισοπαλία στο πρωτάθλημα.
Στον πάγκο της ομάδας των "βυσσινί" κάθησε για πρώτη ο κ.Ποντίκης ο οποίος στα μέσα της εβδόμάδας συμφώνησε με τη διοίκηση της ομάδας έτσι ώστε να καθοδηγεί ο ίδιος από τον πάγκο όταν ο προπονητής Π.Τσούκλης  αγωνίζεται και με την μεγάλη του εμπειρία να συμβουλεύει την ομάδα στον δύσκολο αγώνα που κάνει για την παραμονή της στην κατηγορία. Στις κερκίδες του γηπέδου βρέθηκαν λιγοστοί φίλαθλοι αφού η έλλειψη σκέπαστρου,αλλά και το τσουχτερό κρύο δεν αποτέλεσαν ιδανικές συνθήκες για να παρακολουθήσει κάποιος ποδοσφαιρικό αγώνα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

ΠΥΡΣΟΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ : ΑΛΕΞΙΟΥ, ΘΕΟΧΑΡΑΚΗΣ, ΜΠΟΛΟΣ (69ο λεπτό ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ), ΣΚΕΝΤΖΟΣ, ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ, ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ (80ο λεπτό ΚΟΤΖΑΤΙΣΟΓΛΟΥ), ΜΠΟΖΙΑΡΗΣ (36ο λεπτό ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ), ΓΚΕΤΣΙΟΣ, ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΧΡ., ΚΟΣΜΙΔΗΣ, ΔΟΥΜΑΣ

Α.Ο.ΚΑΣΤΩΡ : ΚΟΣΜΙΔΗΣ, ΚΑΡΑΝΑΣΙΟΣ, ΤΡΑΝΤΑΣ, ΔΙΝΑΔΗΣ, ΤΣΟΥΚΛΗΣ, ΜΗΛΙΑΤΗΣ (88ο λεπτό ΓΚΟΥΡΛΙΑΣ), ΜΠΟΡΟΖΗΣ (70ο λεπτό ΤΑΣΣΙΟΣ), ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ, ΤΖΙΩΤΖΗΣ, ΚΑΛΥΒΑΣ, ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ (84ο λεπτό ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ)

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

5΄: Μόνος του ο Καραγιάννης από τα δεξιά πλασάρει ιδανικά τον Κοσμίδη με την μπάλα να έχει πορεία προς τα δίχτυα. Ο άθλιος αγωνιστικός χώρος όμως έπαιξε άσχημο παιχνίδι στους γηπεδούχους με την μπάλα να σταματάει ακριβώς πάνω στην γραμμή και ο Καρανάσιος κατάφερε και έδιωξε τελευταία στιγμή,μιάς και ο Δούμας κυνήγησε την φάση αλλά δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
18΄: Κίτρινη κάρτα στον Μπόλο για σκληρό μαρκάρισμα στον Αντωνιάδη Κ.
39΄: Εκτέλεση φάουλ του Κοσμίδη από το κέντρο. Η μπάλα σκάει στο ύψος του πέναλτι και λόγω τηςολισθηρότητας του γηπέδου παίρνει περίεργη τροχιά,αλλά ο Κοσμίδης διώχνει με υπερένταση την μπάλα σε κόρνερ
42΄: Εκτέλεση φάούλ του Τσούκλη.Πρώτη κεφαλιά του Δινάδη. Η μπάλα να καταλήγει στα αριστερά, στα πόδια του Τζιώτζη,αλλά το σουτ του τελευταίου καταλήγει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Αλεξίου
44΄: Κίτρινη κάρτα στον Δινάδη για παρατεταμένο τράβηγμα φανέλας

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

56΄: Κίτρινη κάρτα στον Ιωαννίδη (Α.Ο.Κάστωρ)  για σκληρό μαρκάρισμα
67΄: Κίτρινη κάρτα στον Καρανάσιο για σκληρό μαρκάρισμα
69΄: Χλιαρό σουτ του Αντωνιάδη Κ. από τα αριστερά το οποίο δεν ανησυχεί τον Αλεξίου που αφήνει την μπάλα να καταλήξει άουτ
72΄: Ο Κοσμίδης εκτελεί κόρνερ από τα αριστερά. Κεφαλιά του Ιωαννίδη από το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κοσμίδη
73΄: Κίτρινη κάρτα στον Χαραλαμπίδη για σκληρό μαρκάρισμα
79΄: Ωραία προσπάθεια του Τάσσιου από τα δεξιά. Μετά από κόντρες η μπάλα παραμένει στα πόδια του τελευταίου,αλλά το σουτ του από καλή θέση μπλοκάρει εύκολα ο Αλεξίου κρατώντας έτσι το 0:0
83΄: Μετά από μπαλιά 40 μέτρων ο Δούμας βγαίνει μόνος του με τον Κοσμίδη. Η μπάλα κολλάει σε σημείο που είχε συγκεντρωθεί αρκετό νερό. Πασάρει στον ερχόμενο από πίσω Καραγιάννη Χρ. αλλά το σουτ που επιχειρεί ο τελευταίος καταλήγει πολύ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κοσμίδη