Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2013

Στο ίδιο έργο θεατές...

Μία παράσταση συνηθισμένη για τους παίκτες του Α.Ο.Κάστωρ στήθηκε εχθές στην έδρα του Α.Σ.Θεσπρωτού με το τελικό 1:0 να αφήνει και πάλι πικρία στους φιλοξενούμενους, καθώς είχαν την ευκαιρία να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα. Πάλι όμως η τύχη ( ακόμα ένα δοκάρι στη φετινή σεζόν), καθώς και ο άθλιος από την καταρρακτώδη βροχή τις προηγούμενες ημέρες και λίγο πριν την έναρξη του παιχνιδιού, αγωνιστικός χώρος δεν επέτρεψαν στο συγκρότημα του Π.Τσούκλη να πάρουν κάτι θετικό από την πόλη της Ηγουμενίτσας. Αν εξαιρέσουμε την εντός έδρας ήττα πριν δύο εβδομάδες από τον Εθνικό Φιλιππιάδας με 0:4 όπου πραγματικά δεν υπήρξε καμία προσπάθεια και όρεξη από τους παίκτες, σε αυτό το παιχνίδι ο Α.Ο.Κάστωρ παρουσίασε το γνώριμο πρόσωπο που έχει στην φετινή χρονιά στην Γ΄Εθνική - Ερασιτεχνική. Παρουσιάστηκε αρκετά νωθρός και χωρίς όρεξη στα πρώτα τρίαντα λεπτά του αγώνα, δέχτηκε και πάλι γκολ στα πρώτα λεπτά του αγώνα από στημένη φάση και στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε σταδιακά στροφές. Έχασε 3-4 πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ (με κορυφαία την κεφαλιά του Δινάδη στο 66ο λεπτό) , είχε την κατοχή και την κυριαρχία σε όλες τις γραμμές του γηπέδου από το 70ο λεπτό και μετά, αλλά στο ποδόσφαιρο μετράει το αποτέλεσμα και ο Α.Ο.Κάστωρ για άλλη μία αγωνιστική κατάφερε να μην πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στην κατηγορία δυσχερένοντας κι άλλο τη θέση του στον βαθμολογικό πίνακα και πλέον ο αγώνας για παραμονή στην κατηγορία γίνεται ολοένα και πιο δύσκολος. Στην αντίπερα όχθη ο Θεσπρωτός με αυτή την πολύ σημαντική νίκη έφτασε τους 12 βαθμούς και βρίσκεται πλέον στην 10η θέση , έναν βαθμό κάτω από την επικύνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.
Στα αξιοσημείωτα του αγώνα είναι ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο του Θεσπρωτικού παρά το τσουχτερό κρύο και τη δυνατή βροχή μέχρι και λίγα λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα (υπολογίζεται ότι στις κερκίδες ήταν πάνω απο 600 άτομα), καθώς και ότι οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν τα τελευταία πέντε λεπτά με αριθμητικό μειονέκτημα, αφου ο διαπληκτισμός του Καλύβα με τον τερματοφύλακα του Θεσπρωτικού Πάντο, είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή του τελευταίου.Τη θέση του κάτω από τα δοκάρια ( είχαν γίνει και οι τρεις αλλαγές από πλευράς Θεσπρωτού ) πήρε ο Μπάρκας Αιμ.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ:

Α.Σ.ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ : ΠΑΝΤΟΣ, ΣΤΑΥΡΙΔΗΣ, ΜΠΑΡΚΑΣ ΑΙΜ., ΜΗΤΣΕΛΟΣ ΑΛ. (71ο λεπτό ΣΙΑΝΗΣ), ΒΑΡΤΖΙΩΤΗΣ, ΒΕΝΟΣ, ΠΑΠΠΑΣ ΔΗΜ., ΓΚΟΛΙΑΣ (60ο λεπτό ΠΑΠΠΑΣ ΣΠ.), ΝΤΟΚΟΣ (80ο λεπτό ΜΗΝΑΣ), ΜΩΚΟΣ, ΜΠΟΥΡΜΠΟΣ

Α.Ο.ΚΑΣΤΩΡ : ΚΟΣΜΙΔΗΣ, ΚΑΡΑΝΑΣΙΟΣ, ΤΡΑΝΤΑΣ, ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ, ΜΗΝΟΣ, ΜΗΛΙΑΤΗΣ (83ο λεπτό ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ), ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ Κ., ΔΙΝΑΔΗΣ, ΤΖΙΩΤΖΗΣ, ΚΑΛΥΒΑΣ, ΤΑΣΣΙΟΣ (60ο λεπτό ΜΠΟΡΟΖΗΣ)

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:
3΄: ΓΚΟΛ!!! Στην πρώτη φάση του αγώνα ο Θεσπρωτός ανοίγει το σκορ. Κόρνερ του Μπούρμπου από τα αριστερά. Κεφαλιά του Παππά από το ύψος της μικρής περιοχής ανοίγοντας έτσι το σκορ από πολύ νωρίς
7΄: Ωραίο ψιλοκρεμαστό σουτ του Μπούρμπου έξω από την μεγάλη περιοχή.Η μπάλα καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κοσμίδη
13΄: Ωραία πάσα του Παππά Δημ. από τα αριστερά. Η μπάλα ξεγελάει τους αμυντικους λόγω του κακού αγωνιστικού χώρου. Η μπάλα καταλήγει αρκετά πλάγια από τα δεξιά με τον Γκόλια να καταφέρνει τελικά να σουτάρει και την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κοσμίδη
15΄: Ωραία εκτέλεση φάουλ του Τζιώτζη από τα 25μ. Διώχνει ο Πάντος με υπερένταση σε κόρνερ.
17΄: Ωραίο σπάσιμο της μπάλας από τα δεξιά από τον Ντόκο. Προβολή του Γκόλια στο ύψος της μικρής περιοχής. Η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κοσμίδη
29΄: Ωραία χαμηλή σέντρα του Μπούρμπου από τα αριστερά. Γυριστό σουτ του Γκόλια από το ύψος του πέναλτι. Η μπάλα καταλήγει λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κοσμίδη
38΄: Ωραία πάσα του Μηλιάτη στα δεξιά στον Τάσσιο, αλλά το σουτ του τελευταίου από κοντά ήταν απελπιστικά άστοχο με την μπάλα να καταλήγει πλάγιο (!)
43΄: Κίτρινη κάρτα στον Τζιώτζη για διαμαρτυρία
45΄: Εκτέλεση φάουλ του Μπούρμπου,κεφαλιά του Βαρτζιώτη. Η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κοσμίδη

ΗΜΙΧΡΟΝΟ
47΄: Κίτρινη κάρτα στον Μηλιάτη για σκληρό μαρκάρισμα
64΄: Κίτρινη κάρτα στον Μήνο για σκληρό μαρκάρισμα
66΄: Σουτ του Καρανάσιου από τα δεξιά με την μπάλα να κοντράρει στους αμυντικούς και να καταλήγει σε κόρνερ.Στην εξέλιξη της φάσης ο Τζιώτζης εκτελεί το κόρνερ και ο Δινάδης με δυνατή κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πάντου και άουτ
68΄: Εκτέλεση φάουλ του Τζιώτζη.Πρώτη κεφαλιά του Δινάδη,δεν μπλοκάρει σταθερά ο Πάντος και ο Μπορόζης από αρκετά πλάγια στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
73΄: Κίτρινη κάρτα στον Βένο για αντικανονικό κράτημα της φανέλας.
76΄: Κόρνερ του Τζιώτζη από τα δεξιά.Ασταθής επέμβαση του Πάντου και ο Καλύβας με προβολή στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα των γηπεδούχων
79΄: Τρομερή ανάπτυξη του Θεσπρωτού από τα δεξιά. Ο Παππάς Δ. κερδίζει στην ταχύτητα τον Μήνο,σπάει την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής στον Σιάνη, αλλά ο Κοσμίδης κερδίζει την μονομαχία και απομακρύνει τον κίνδυνο.
89΄: Κίτρινη κάρτα στον Καλύβα για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Πάντο με τον τελευταίο να ρίχνει κάτω τον μεσοεπιθετικό του Α.Ο.Κάστωρ και να βλέπει και αυτός με την σειρά του την κόκκινη κάρτα
90+2΄: Αντεπίθεση για τον Θεσπρωτό.Μόνος ο Παππάς Δ. από το κέντρο μέχρι και την μικρή περιοχή, αλλά το ψιλοκρεμαστό σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κοσμίδη
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Πάνω από 600 άτομα υπολογίζεται βρέθηκαν στο γήπεδο

Από τις πιο αστείες διαφημιστικές πινακίδες...

Μικροσυμπλοκές λίγα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα μεταξύ του πάγκου του Α.Ο.Κάστωρ και ανθρώπων από τη διοίκηση του Θεσπρωτου