Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου 2013

Κοζάνη - Α.Ο.Κάστωρ 0:0

Οι 11άδα που ξεκίνησε στην Κοζάνη
Μεγάλη ευκαιρία χάθηκε  για την ομάδα του Α.Ο.Κάστωρ να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το δημοτικό στάδιο της Κοζάνη στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας.
Μετά από μία περίεργη εβδομάδα και με την μη αποδοχή της παραίτησης του Πέτρου Τσούκλη από τον πάγκο της ομάδας, αλλά και με πολλές αλλαγές στη βασική ενδεκάδα, ο Α.Ο.Κάστωρ παρουσιάστηκε εμφανώς βελτιωμένος από τους πρώτους επίσημους αγώνες (Καμπανιακός - κύπελλο και Οικονόμος Τσαριτσάνης - πρεμιέρα πρωταθλήματος) και αν ήταν πιο προσεκτικός στις τελικές του προσπάθειες θα μπορούσε να "αποδράσει" από την Κοζάνη με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Τα προβλήματα που είχε εντοπίσει ο προπονητής στα προηγούμενα παιχνίδια όσον αφορά την αμυντική λειτουργία της ομάδας περιορίστηκαν σημαντικά και με πολύ σοβαρότητα και πάθος η ομάδα "κλείδωσε" κάθε επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων,οι οποίοι απείλησαν ουσιαστικά με ένα ξέσπασπα στο δεύτερο ημίχρονο κυρίως απο το 60ο μέχρι το 80ο λεπτό όταν και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο γκολ. Οι ομάδες ουσιαστικά είχαν από ένα ημίχρονο,με τον Α.Ο.Κάστωρ να χάνει κλασσικές ευκαιρίες στο πρώτο,αφού στο σουτ του Καλύβα και στην κεφαλιά του Μπακιρτζή λίγο πριν το ημίχρονο ο τερματοφύλακας της Κοζάνης Κοκκινίδης έδωσε την λύση με τις τρομερές επεμβάσεις του,ενώ και το σουτ του Γκούρλια κατάφερε και έδιωξε πάνω στην γραμμή με κεφαλιά ο Γκαραμπατζάκης. Στο δεύτερο ημίχρονο η Κοζάνη μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να πάρει την νίκη,αλλά ούτε ο  αμαρκάριστος Προβίδας κατάφερε να βρει με κεφαλιά την μπάλα στην ωραία σέντρα του Χαματάι στο 57ο λεπτό,ούτε το δυνατό σουτ του Ταφαρλή ήταν αρκετό να νικήσει τον πολύ σταθερό στον αγώνα Κοσμίδη,αλλά ούτε και στην πιο κλασσική ευκαιρία των γηπεδούχων στο 82ο λεπτό με κεφαλιά του Ταφαρλή στάθηκαν ικανά να στερήσει στην ομάδα τον πολύτιμο κατά τα άλλα βαθμό της ισοπαλίας.Βέβαια η τελευταία φάση του αγώνα ανήκει στον Α.Ο.Κάστωρ,όταν στο 92ο λεπτό ο Καλύβας με ωραία ατομική προσπάθεια πλάσαρε λίγο έξω από την μικρή περιοχή, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα εκατοστά από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κοκκινίδη,αφήνοντας έτσι μια γλυκιά πίκρα στις τάξεις της ομάδας,αφού θα μπορούσε να χαρίσει την νίκη σε μία πολύ δύσκολη έδρα, στην οποία λίγες ομάδες θα καταφέρουν να πάρουν κάποιο θετικό αποτέλεσμα.
Η βασική ενδεκάδα του Α.Ο.Κάστωρ έκρυβε εκπλήξεις αφού ξεκίνησαν βασικοί τρεις παίκτες που δεν είχαν πάρει φανέλα βασικού στα πρώτα δύο επίσημα παιχνίδια (Τσούκλης, Μπακιρτζής και Γκούρλιας ),ενώ ο Σάββας Παπαδόπουλος ήταν αυτός που καθοδηγούσε την ομάδα από τον πάγκο εκτελώντας χρέη προπονητή,αφού ο Πέτρος Τσούκλης (όπως γράφουμε και παραπάνω) ξεκίνησε βασικός.

Διαιτητής : Τζοφώλης (Τρικάλων)
Βοηθοί : Μανάσης (Τρικάλων) , Τζάνης (Τρικάλων)

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
ΚΟΖΑΝΗ : Κοκκινίδης, Στεργιόπουλος, Τραυλός, Μαλούτας (69ο λεπτο Vasilevic), Κάλφας, Καραμπατζάκης, Χαματάι (74ο λεπτό Πιπινίκας), Μπουλγκουρίδης, Προβίδας, Ταφαρλής, Παπαδόπουλος (60o λεπτό Τσικόπουλος)

Α.Ο.ΚΑΣΤΩΡ : Κοσμίδης , Γκούρλιας, Τράντας, Μήνος, Μπακιρτζής, Τσούκλης, Τάσιος ( 56ο λεπτό Μπορόζης), Μηλιάτης (70ο λεπτό Ιωαννίδης), Αντωνιάδης Γουίλιαμ, Καλύβας, Τζιώτζης (83ο λεπτό Δηνάδης)

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
12΄: Ωραίο σουτ του Τζιώτζη από τα 30 μέτρα.Δεν ανησυχεί ο Κοκκινίδης με την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
16΄: Κόρνερ το οποίο εκτελέι ο Τραυλός. Κεφαλιά του Προβίδα από το ύψος της μικρής περιοχής με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κοσμίδη
20΄: Ο Καλύβας "χορεύει" τον Μαλούτα μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά το πλασέ του βγάζει ο Κοκκινίδης με υπερένταση σε κόρνερ.
22΄: Αδύναμο σουτ του Μηλιάτη έξω από την μεγάλη περιόχή. Εύκολα απεκρούει ο Κοκκινίδης
26΄: Μετά από δυνατή σέντρα σου από τα δεξιά, ο Κοσμίδης διώχνει και στην επαναφορά ο Τραυλός σουτάρει δυνατά έξω από την περιοχή, αλλά το τακουνάκι του Ταφαρλή κατάφερε και έδιωξε σωτήρια ο Μήνος.
29΄: Πλασαριστό σουτ του Τζιώτζη από τα 20 μέτρα.Η μπάλα καταλήγει και πάλι λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κοκκινίδη
32΄: Ωραία εκτέλεση φάουλ του Ταφαρλή από τα 30 μέτρα, αλλά ο Κοσμίδης διώχνει ενστικτωδώς σε κόρνερ.
34΄: Μετά από επέμβαση του Κοκκινίδη η μπάλα πάει στον Γκούρλια ο οποίος πλασάρει ωραία από τα δεξία, αλλά ο Καραμπατζάκης διώχνει πάνω στην γραμμή με κεφαλιά.Η μπάλα φτάνει στον Τζιώτζη, του οποίου το σουτ στο ύψος της μεγάλης περιοχής καταλήγει αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
38΄: Κίτρινη κάρτα στον Τάσιο για σκληρό μαρκάρισμα
44΄: Η καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου. Κόρνερ από τα αριστερά. Εκτελεί ο Τσούκλης και ο αφύλακτος Μπακιρτζής από το ύψος της μικρής περιοχής πιάνει δυνατή καρφωτή κεφαλιά, αλλά και πάλι ο Κοκκινίδης απεκρούει και στέλνει την μπάλα σε κόρνερ

ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

57΄: Ωραία σέντρα του Χαματάι από τα δεξιά.Μόνος και αφύλακτος ο Προβίδας στο ύψος της μικρής περιοχής, με τον τελευταίο να μην προλαβαίνει για εκατοστά την μπάλα
58΄: Ωραία πάσα του Προβίδα στα δεξιά,με τον Χαματάι να σεντράρει και τον Ταφαρλή να πιάνει το δυνατό σουτ,αλλά ο Κοσμίδης διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.
60΄: Κίτρινη κάρτα στον Μηλιάτη για σκληρό μαρκάρισμα
68΄: Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τσούκλη στην δεξιά γωνία του Κοκκινίδη με τον τελευταίο να διώχνει την μπάλα με υπερένταση
71΄: Κίτρινη κάρτα στον Τσούκλη για σκληρό μαρκάρισμα
80΄: Η καλύτερη στιγμή για να πετύχει γκολ η Κοζάνη. Ωραία σέντρα του Κάλφα από τα δεξιά, αλλά η σκαστή κεφαλιά του Ταφαρλή καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του εξουδετερωμένου Κοσμίδη
83΄: Σουτ του Τζιώτζη έξω από την περιοχή, αλλά και πάλι η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κοκκινίδη
85΄: Σέντρα του Vasilevic από τα δεξιά, ωραία κεφαλιά του Τσικόπουλου, αλλά ο Γκούρλιας καταφέρνει και διώχνει την μπάλα σε κόρνερ
88΄: Μπαλιά του Vasilevic από τα δεξιά στον Μπουλγκουρίδη  του οποίου το γύρισμα βρήκε το χέρι του Μήνου,με τη φάση να συνεχίζεται, αφού ο διαιτητής το θεώρησε ακούσιο,παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών της Κοζάνης.
92΄: Την πιο κλασσική φάση του αγώνα την κράτησε ο Καλύβας για το τέλος.Μετά από ωραία ατομική ενέργεια στην μεγάλη περιοχή, πλασάρει ιδανικά από τα δεξιά με την μπάλα να καταλήγει λίγα εκατοστά από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κοκκινίδη
96΄: Κίτρινη κάρτα στον Αντωνιάδη Γουίλ. για καθυστέρηση

ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ

Μετά το τέλος του αγώνα το aokastwr-news επικοινώνησε με τον Πέτρο Τσούκλη ο οποίος δήλωσε για το συγκεκριμένο παιχνίδι:
"Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια όλων των παικτών στο σημερινό παιχνίδι,απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα που έχει υψηλούς στόχους στο φετινό πρωτάθλημα,αυτή της Κοζάνης.Τα παιδιά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα έβγαλαν πάθος και τρομερή θέληση για να γυρίσουν πίσω με ένα θετικό αποτέλεσμα.Το αποτέλεσμα προσωπικά το θεωρώ άδικο,γιατί είχαμε 3-4 πολύ καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο,αλλά και αυτή στο τέλος με τον Καλύβα για να πάρουμε τους τρεις βαθμούς της νίκης. Πιστεύω και η ισοπαλία είναι ένα πολύ καλό αποτέλεσμα, το οποίο όμως για να πιάσει τόπο πρέπει οπωσδήποτε να συνδυαστεί με νίκη την ερχόμενη Κυριακή στο γήπεδο μας με αντίπαλο την Δόξα Πενταλόφου. Συγχαρητήρια στα παιδιά και πάλι, αλλά από αύριο αφήνουμε το παιχνίδι πίσω μας και κοιτάμε το πολύ δύσκολο παιχνίδι της Κυριακής."