Πέμπτη 22 Αυγούστου 2013

Α.Ο.Κάστωρ - Μακεδονικός Κοζάνης (Φωτορεπορτάζ - Φιλμ του αγώνα)

Τρίτο φιλικό για την ομάδα του Α.Ο.Κάστωρ αυτή τη φορά με αντίπαλο τον Μακεδονικό Κοζάνης.Τελικό σκορ 2:1
,κάτι βέβαια που δε παίζει και μεγάλο ρόλο αν αναλογιστεί κανείς το στάδιο προετοιμασίας που βρίσκεται η ομάδα,αφού η ουσία αυτών των αγώνων προετοιμασίας είναι να βρει ο προπονητής Π.Τσούκλης τη χημεία της ομάδας με την οποία θα παρουσιάσει ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο στην έναρξη του πρωταθλήματος που ξεκινάει σε περίπου ένα μήνα.Στα του αγώνα τώρα και οι 2 προπονητές χρησιμοποίησαν όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεση τους δίνοντάς τους την ευκαιρία να αποδείξουν τον ρόλο και τη θέση που θα έχουν στις ομάδες τους την νέα σεζόν,κάτι που συνέβη και με τον υπό δοκιμή 25χρονο Έρι Γκέκα που αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο και τις επόμενες μέρες θα αποφασιστεί από διοίκηση και προπονητή αν παίκτης και ομάδα θα βαδίσουν μαζί την νέα σεζόν στη Γ΄ Εθνική.Εκτός αποστολής για το φιλικό ήταν ο Σίμου λόγω ενός μικροτραυματισμού που αντιμετώπιζε τις τελευταίες ημέρες και κρίθηκε ανέτοιμος,αλλά και ο Τζιώτζης που απουσίαζε λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων.

Οι ομάδες παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο ως εξής:

Α.Ο.Κάστωρ (προπονητής: Πέτρος Τσούκλης) Κοσμίδης, Καρανάσιος, Τράντας, Μίνος, Δινάδης, Ιωαννίδης, Γκούρλιας, Καλύβας, Τραϊανός, Αντωνιάδης Γουίλιαμ, Μπορόζης

Μακεδονικός Κοζάνης (προπονητής Γιώργος Παπακώστας) Βαρυτιμίδης, Παπαδημητρίου, Μυλωνάς, Τσατσόπουλος, Αντωνόπουλος, Πιλικίδης Ευστ., Αργυρόπουλος, Ζαζιάς, Ευθυμιάδης, Πελέκας, Σέχι

Διαιτητές : Πολυχρονίου - Παυλάκου - Καρασαββίδης

Το φιλμ του αγώνα:
6΄: Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά.Εκπληκτική επέμβαση από τον Κοσμίδη, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Ευθυμιάδης σουτάρει,αλλά και πάλι η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Κοσμίδη
 9': Επικίνδυνα σέντρα-σουτ του Καρανάσιου από τα δεξιά,αλλά ο Παπαδημητρίου επεμβαίνει και διώχνει την μπάλα σε κόρνερ
17': Ωραία σέντρα και πάλι από τα δεξιά από τον Καρανάσιο,η μπάλα καταλήγει στον Aντωνιάδη Γ. ο οποίος με ωραία κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα,αλλά ο παίκτης βρίσκεται σε θέση offside και έτσι το 0:0 παραμένει
19': Ανατροπή του Αργυρόπουλου μέσα στη μεγάλη περιοχή από τον Γκούρλια και πέναλτι.Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Αντωνόπουλος,αλλά και πάλι ο Κοσμίδης λέει "όχι" σε ενδεχόμενη παραβίαση της εστίας του
28': Πρώτη αλλαγή για τον Π.Τσούκλη.Στη θέση του Γκούρλια περνάει ο Μηλιάτης
29': Σέντρα του Μηλιάτη από τα αριστερά,μπαίνει στη φάση ο Μπορόζης,αλλά η κεφαλιά του δεν ήταν αρκετά καλή για να ανησυχήσει την άμυνα των φιλοξενούμενων.
32': Φοβερή κίνηση του Μηλιάτη,ο οποίος φεύγει στην πλάτη της άμυνας του Μακεδονικού,τη δυνατή σέντρα του όμως διώχνει με υπερένταση ο Πιλικίδης Ευστ.
34': Ωραία σέντρα του Παπαδημητρίου από τα αριστερά,αλλά η κεφαλιά του Ζαζιά καταλήγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κοσμίδη
35': Ωραία πάσα του Μηλιάτη στον Αντωνιάδη Γ. ο οποίος με κεφαλιά βγάζει τον Καλύβα μόνο του με τον Βαρυτιμίδη,αλλα το σουτ του διώχνει ο τελευταίος σε κόρνερ.Ωραία εκτέλεση κόρνερ στο ύψος της μικρής περιοχής,αλλά η κεφαλία του Καλύβα καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
39': Ωραία κάθετη πάσα του Μίνου στη "πλάτη" της άμυνας,αλλά ο Καλύβας και πάλι δε καταφέρνει να κερδίσει τον Βαρυτιμίδη
40': Αλλάζουν ρόλο οι δύο προαναφερθέντες με τον Καλύβα να σεντράρει,αλλά με τον Μίνο να μην
Η απόκρουση του πέναλτι από τον Κοσμίδη
προλαβαίνει να βάλει σωστά το κεφάλι,ενώ στην ίδια φάση ο Αντωνόπουλος τραυματίζεται,μη έχοντας βέβαια κάτι ανησυχητικό και ο αγώνας να ξεκινάει μετά από μία ολιγόλεπτη διακοπή
41': Δεύτερη αλλαγή για τον Κάστωρα με τον Δινάδη να παραχωρεί τη θέση του στον Παπαθανασίου
44': Εκπληκτικός και πάλι ο Κοσμίδης ο οποίος αποκρούει αρχικά το σουτ του Ευθυμιάδη και στη συνέχεια της φάσης το σουτ του Σέχι
ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τρεις αλλαγές από τον Π.Τσούκλη (Ιωαννίδης-Μαντζάνας,Τάσσιος-Τραϊανός, Κράτσιος-Κοσμίδης),ενώ ο Γ.Παπακώστας δεν πραγματοποίησε κάποια αλλαγή.
46': Ωραία σέντρα-σουτ του Μπορόζη από τα αριστερά,με τον ολομόναχο Αντωνιάδη Γ. να μη μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα καθώς βρισκόταν πολύ πλάγια από την εστία
50': Αλλαγή του Αντωνιάδη Γουίλιαμ.Στη θέση του περνάει ο υπό δοκιμή Έρι Γκέκα.
63': Πολλαπλές αλλαγές στην ενδεκάδα του Α.Ο.Κάστωρ.Καλύβας,Μπορόζης,Μίνος,Καρανάσιος και Τράντας αποχωρούν από τον αγωνιστικό χώρο και τη θέση τους περνούν οι: Παπαηλίας,Μπακιρτζής,Μαρκόπουλος,Αντωνιάδης Κ. και Σαλβαρίνας
65': Αλλαγή και για την ομάδα του Μακεδονικού.Κυπίρτογλου και Ουρμπάνικ παίρνουν τη θέση του Αργυρόπουλου και του Τσατσόπουλου
66': Ωραίο σουτ του Ουρμπάνικ,αλλά η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Κράτσιου
67': ΓΚΟΟΟΛ!!! 1-0 Ωραία κάθετη πάσα του Αντωνιάδη Κ. με την οποία βγάζει τετ-α-τετ τον Έρι Γκέκα ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ παραβιάζει την εστία του Βαρυτιμίδη και συστήνεται έτσι με τον καλύτερο τρόπο σε κόσμο,συμπαίκτες και προπονητή
71': Και πάλι ο Ουρμπάνικ απειλεί αλλά το μακρινό σουτ που επιχειρεί καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κράτσιου
72': Αλλαγή τερματοφυλάκων.Τη θέση του Βαρυτιμίδη παίρνει ο Κρυκκέλης
74': Διπλή αλλαγή για την ομάδα του Μακεδονικού.Ζαχαριάδης και Ματούλας παίρνουν τις θέσεις του Μυλωνά και του Ευθυμιάδη
76': Αλλαγή τερματοφυλάκων και για τον Α.Ο.Κάστωρ.Ο προπονητής Π.Τσούκλης δοκιμάζει και τρίτο τερματοφύλακα.Ο Κράτσιος αφήνει τη θέση του στον Στόικο.
79': ΓΚΟΟΟΛ!!! 2-0 Ωραία σέντρα του Μηλιάτη βρίσκει τον ξεχασμένο από την άμυνα Παπαθανασίου,ο οποίος με ωραίο κοντρόλ και τρίπλα στον τερματοφύλακα,πλασάρει ανενόχλητος διπλασιάζοντας έτσι τα τέρματα για τον Α.Ο.Κάστωρ
84': Δυνατό σουτ του Ζαχαριάδη από το ύψος του πέναλτι,αλλά διώχνει ο Στόικος κρατώντας ανέπαφη την εστία της ομάδας.
86': Αλλαγή για τον Μακεδονικό.Ο Γκούμας παίρνει τη θέση του Παπαδημητρίου
90': ΓΚΟΟΟΛ!!! 2-1 Ανατροπή του Ζαχαριάδη από τον Παπαθανασίου.Ο ίδιος αναλαμβάνει την εκτέλεσή του γράφοντας το τελικό 2-1 που είναι και η τελευταία φάση του αγώνα αφού ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του αγώνα

Μετά τη λήξη του αγώνα ο προπονητής του Μακεδονικού Κοζάνης Γιώργος Παπακώστας απάντησε στις ερωτήσεις των δημοσιογράφων μέσα από τις οποίες δήλωσε ότι έμεινε πολύ ικανοποιημένος από το παιχνίδι,κυρίως ότι έχει να κάνει με την αμυντική λειτουργία της ομάδας, αν αναλογιστεί κανείς ότι ο Μακεδονικός έπαιζε με τον Κάστορα,ομάδα Γ' Εθνικής.Στη συνέχεια ανέφερε: "Προσπαθήσαμε να εγκλωβίσουμε τον αντίπαλο κυρίως με το να παίξουμε άμυνα ψηλά.Θεωρώ όμως ότι η ομάδα του Κάστορα δεν είναι αρκετά έτοιμη,λογικό αφού βρίσκεται,θεωρώ στο βασικότερο,άρα και βαρύ στάδιο της προετοιμασίας.Εμείς λόγω του ότι αγωνιζόμαστε στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα,παρουσιαστήκαμε πιο φρέσκοι και έμεινα ικανοποιημένος,τουλάχιστον σε αυτά που ζήτησα από τους παίκτες μου όσον αφορά την αμυντική μας λειτουργία.Στην επίθεση ήμασταν αρκετά καλοί κυρίως στο θέμα της οργάνωσης.Είμαστε σε πολύ καλό δρόμο αν και πιστεύω ότι είναι νωρίς ακόμα και πρέπει να προβληματιστώ προσωπικά για το γρήγορο φορμάρισμα της ομάδας.Για την ομάδα του Κάστορα,είπα και πριν,είναι πολύ νωρίς ακόμα και είναι πολύ λογικό να μην βρίσκονται στο 100% των δυνατοτήτων τους,θα με προβλημάτιζε μια τέτοια εικόνα μόνο εάν η ομάδα ήταν σε προχωρημένο στάδιο προετοιμασίας.Μου αρέσει πολύ ο τρόπος παιχνιδιού του Κάστορα (τον είδα και σε πολλά παιχνίδια την περασμένη σεζόν,με τα Αεράτα,τον Πυρσό Γρεβενών κ.α.),παίζει αρκετά με τη μπάλα κάτω,όχι δυναμικά και με μεγάλες μπαλιές και νομίζω σύντομα θα βρει τον σωστό δρόμο".
Στη συνέχεια σε ερώτηση για τους στόχους του Μακεδονικού τόνισε ότι η ομάδα έκανε 75-80% ανανέωση στο ρόστερ μετά τον υποβιβασμό της από την άλλοτε Δ' Εθνική,κλείνοντας έτσι ένα κύκλο 6-7 χρόνων παρουσίας στην κατηγορία.Προωθήθηκαν πολλά παιδιά από τις ακαδημίες και στόχος παραμένει τα επόμενα 4-5 χρόνια να χτίσουμε τον Μακεδονικό μέσα από αυτά τα παιδιά και να τον ανεβάσουμε ξανά σε μεγαλύτερη κατηγορία όπου και θα μπορεί να παραμείνει.Ανοίγει ένας καινούργιος κύκλος για την ομάδα,δεν μας ενδιαφέρει άμεσα να ανέβουμε κατηγορία,παρά μόνο να χτίσουμε μια νέα ομάδα με παιδιά από την ευρύτερη περιοχή της Κοζάνης.
Η είσοδος των παικτών

Οι αρχηγοί των δύο ομάδων μαζί με το διαιτητικό τρίο ( Πολυχρονίου - Παυλάκου - Καρασαββίδης )